Czym różni się psycholog od psychiatry

Zawód psychologa i psychiatry jest niewiarygodnie często mylony ze sobą, co sprawia iż w przypadku potrzeby skontaktowania się z jednym bądź drugim, nie mamy dostatecznej wiedzy, by mieć pewność, że udamy się do odpowiedniego specjalisty. Wiele obszarów wiedzy, aktywności i działalności łączy zarówno psychologa jak i psychiatrę, jednak są też istotne kwestie które ich dzielą. O tym, czym się różni psycholog od psychiatry, dowiedzieć się możemy w poniższym artykule.

Wykształcenie i kompetencje psychologa a psychiatry

Psychologiem staje się osoba, która zdecydowałą się ukończyć 5 letnie studia na uniwersytecie, czego zwieńczeniem jest obrona pracy magisterskiej i otrzymanie tytułu magistra psychologii. W głównej mierze, psycholog zajmuje się takimi kwestiami jak udzielanie pomocy psychologicznej, diagnoza psychologiczna, orzecznictwo w stosunku do pacjentów a nawet psychoterapia pod warunkiem, iż psycholog zdecyduje się ukończyć dodatkowe studia magisterskie. Istnieje kilka dodatkowych fakultetów podyplomowych, które mogą zainteresować psychologa takich jak neuropsychologia bądź psychologia kliniczna.

Psychiatra natomiast to osoba, która przez 6 lat uczęszczała na medycynę a po ukończeniu studiów odbyła obligatoryjną specjalizację zawodową z psychiatrii. Najważniejszą różnicą pomiędzy psychologiem a psychiatrą jest to, iż psychiatra ze względu na swoje kompetencja ma prawo wypisywania leków, rozpoczynania terapii leczniczych i farmakologicznych. Lekarz psychiatra ponadto może zlecać dodatkowe badania oraz udzielać wskazówek i porad nie tylko natury psychicznej ale ogólnie zdrowotnej. W celu zwiększenia zakresu usług świadczonych przez psychiatre, może on również zdecydować się na ukończenie podyplomowo kierunku psychoterapia, co w wielowymiarowy sposób pozwoli psychiatrze na diagnozę swoich pacjentów.

W jakim momencie zdecydujemy się udać do psychologa?

Ze względu na fakt, iż psychologia jest szeroką dziedziną wykraczającą poza standardowe ramy kliniczne, psychologowie są obecni zarówno w szkołach, przedszkolach jak i szpitalach, wielu ośrodkach zdrowotnych a nawet dużych zakładach pracy. Psycholog jest w stanie pomóc nam z problemami, które spotykają nas w życiu. Jeżeli nie potrafimy poradzić sobie z uzależnieniem, bądź nie znajdujemy podłoża naszego złego samopoczucia, dobrym pomysłem jest udanie się do psychologa

W jakim momencie zdecydujemy się udać do psychiatry?

Psychiatra może okazać się pomocny w momencie, kiedy nasze problemy z utrzymaniem równowagi psychologicznej są na tyle poważne, że wymagamy wsparcia farmakologicznego. To właśnie psychiatra po odpowiednim wywiadzie oraz badaniach będzie mógł ustalić, czy powinniśmy zażywać leki, czy niezbędne jest kontynuowanie jakichś badań.

 

 

 

 

Dodaj komentarz