Psychiatra i psychoterapeuta – czym się różnią?

Psychoterapeuta i psychiatra zajmują się problemami o podłożu psychologicznym, jednak ich praca, metody leczenia i kompetencje nie są takie same.

Specjaliści z zakresu psychologii

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – często rozróżnienie tych zawodów sprawia nie lada kłopot. Co prawda wszyscy zajmują się ludzką psychiką, jednak nie należy ich ze sobą mylić. Zwykle mówiąc o specjaliście, do którego udajemy się napotykając problemy psychologiczne używamy określenia psycholog. Psycholog może wystawiać profesjonalną diagnozę. Nie ma jednak takich możliwości jak psychiatra i psychoterapeuta, którzy posiadają kompetencje niezbędne do leczenia pacjentów. Kim są i czym się zajmują ? Czym się różni psychiatra od psychoterapeuty?

Psychoterapeuta i psychiatra – różnice

Wykształcenie

Psychoterapeuta jest wykształcony w kierunku prowadzenia terapii. Ma odpowiednie kompetencje i predyspozycje. Kończy szkolenie z psychoterapii po zdobyciu tytułu magistra z psychologii. Z kolei psychiatra to lekarz medycyny, specjalizujący się w psychiatrii. Ma on wiedzę z budowy ciała, zwłaszcza układu nerwowego i mózgu, a także klasyfikacji zaburzeń i farmakoterapii. Praktyki odbywa w oddziałach psychiatrycznych.

Obszar pracy

Psychoterapeuta pomaga rozwiązać różne życiowe problemy, których źródło tkwi w psychice człowieka. Można zgłosić się do niego w chwilowym kryzysie lub w przypadku kłopotów z kontrolowaniem emocji, niskim poczuciem wartości czy trudności z budowaniem relacji. Wizyty u psychiatry wymagają niepokojące objawy, takie jak halucynacje wzrokowe lub słuchowe, agresja, myśli samobójcze czy okaleczanie.

Sposoby leczenia

Psychoterapeuta pomaga pacjentowi poprzez rozmowy i ćwiczenia. Potrafi słuchać i stosować różne metody terapii, a także dopasowywać je do konkretnych problemów. Psychoterapeuta nie może przypisywać leków, a jedynie skierować pacjenta na konsultację psychiatryczną. Psychiatra wystawia diagnozę po analizie objawów pacjenta i dobiera leczenie z wykorzystaniem środków farmakologicznych. Przypisuje leki na na depresję, napady lękowe czy zaburzenia snu. Może również wypisywać recepty, skierowania do szpitala czy zwolnienia lekarskie.

Co wspólnego mają psychoterapeuta i psychiatra?

Wiemy już czym się różni psychiatra od psychoterapeuty. A co ich łączy? Oboje zajmują się ludzką psychiką. Choć ich specjalizacje się różnią mają wspólny cel, jakim jest pomoc pacjentom w rozwiązaniu ich problemów. W niektórych sytuacjach np. w przypadku depresji sama psychoterapia może nie wystarczyć i potrzebne jest również leczenie farmakologiczne. Wtedy właśnie można udać się na konsultację psychiatryczną. Psychoterapeuci często współpracują z psychiatrami. Pozwala to na leczenie objawów lekami przy jednoczesnym zmienianiu zachowania i myślenia podczas terapii. To “połączenie sił” obu specjalistów daje widoczne i długotrwałe efekty.

Dodaj komentarz