Różnice między psychoterapeutą a psychologiem

Często dokładnie nie wiemy, czym zajmują się poszczególni specjaliści. Nie inaczej jest z zakresem działań psychologów i psychoterapeutów. Większość zdaje sobie sprawę z tego, iż możemy się do nich zwrócić w razie problemów z naszym stanem psychicznym, ale czym się szczególnie dany specjalisty zajmuje, jest zwykle zagadką. Zatem jakie są ich cechy wspólne, a co ich różni?

Cechy wspólne

Tak jak wcześniej było wspomniane do obu specjalistów można zwrócić się o pomoc. W razie czego zawsze mogą nas przekierować do odpowiedniej osoby bądź instytucji. Istotną cechą wspólną zarówno psychoterapeutów, jak i psychologów jest to, że nie mogą oni stosować farmakoterapii, czyli wydawać recept ani leków. Od tego jest psychiatra. Kolejną cechą wspólną jest nie rzadko wykształcenie. Często psychoterapeuci są też psychologami (oczywiście nie wszyscy, tylko ich część).

Różnice

Czym się różni psycholog od psychoterapeuty? Różnic między nimi jest sporo. Psycholog musi ukończyć studia psychologiczne, natomiast psychoterapeuta ma obowiązek ukończyć podyplomowe studia lub szkołę psychoterapii. Każdy z nich zajmuje się innymi typami przypadków. Psycholog zajmuje się przeprowadzaniem testów psychologicznych, poradnictwem, wydawaniem orzeczeń i zaświadczeń. Natomiast psychoterapeuta to najczęściej terapia trwająca przez dłuższy czas. Może to być kilka spotkań a może wiele lat. Rozróżniamy tu terapię indywidualną oraz grupową, którą może prowadzić taki specjalista. Nie wszystkie formy psychoterapii są takie samy, gdyż jest wiele nurtów: psychodynamiczny, psychoanalityczny, egzystencjalny, behawioralno-poznawczy oraz humanistyczny.

Jak to wygląda w praktyce?

Czym się różni psycholog od psychoterapeuty w praktyce? Jednak najważniejszą kwestią, którą interesują się ludzie, jest to, z czym dokładnie można zgłosić się do danego specjalisty. Do psychologa przyjdziemy głównie z problemami, które mamy na co dzień, czyli udamy się do niego, gdy będziemy przeżywać trudne chwile w związku, kłopoty w pracy lub w szkole, gorszy nastrój, apatię itd. Również pomoże on nam w przeprowadzeniu testu osobowości czy inteligencji.

Psychoterapeuta to najczęściej problemy, czy choroby psychiczne, które wymagają odpowiedniej terapii. Także tutaj wybierzemy się na spotkania zarówno indywidualne, jak i grupowe, by pomóc sobie z leczeniem wszelkich uzależnień: alkoholizmu, narkomanii, lekomanii, hazardu itd. Psychoterapia pomoże nam z zaburzeniami odżywiania, czyli m.in. z bulimią, anoreksją, kompulsywnym objadaniem. W przypadkach, gdy mamy problemy ze snem, depresję, zachowania obsesyjno-kompulsywne czy objawy somatyczne to taki specjalista pomoże nam sobie z tym poradzić.

 

Dodaj komentarz